Legutóbbi nyilatkozatában Rafael Nadal a tenisz világranglistán 2. helyre visszacsúszó spanyol játékos idegi fáradtságnak tulajdonította az utóbbi hónapok gyenge teljesítményét, de azt, hogy „mentálisan elkopott” maga szeretné orvosolni és nem kér a sportpszichológusok nyújtotta segítségből a fiatal sztárjátékos.

Aki kicsit is figyelemmel kísérte az elmúlt fél év teniszeseményeit, valószínűleg nem is tartja meglepőnek Nadal kijelentését, hisz ha rákeresünk a róla szóló cikkekre, azok másról sem szólnak, minthogy „kiütötték, megverték, vereséget szenvedett fáradt, sérült, ellenfele lemosta a pályáról, nem indul, nem vállalja, feladhatja…”

Mivel nem 1-2 mérkőzésről van szó, hanem hónapok óta fennálló problémáról, egyértelmű, hogy komoly mentális kimerülésről beszélhetünk, az észlelhető jelekből és Nadal szavaiból kiindulva, akár a burn-out szindróma is feltételezhető (lásd korábban pl. a bunyós Frenkel esetét is): „hiányzott belőlem a szenvedély”, azaz nincs meg a kellő erőfeszítés, motiváció, a játék öröme elveszett, már nincs meg az a flow (más néven áramlatélmény), ami keresztüllendítené a nehézségeken. A sorban bekövetkező sérülések is jelzik a pszichológiai felkészületlenséget. De egy profi játékos ezt már nem engedhetné meg magának…

A szakmai irányelvek ma azt mondják, hogy a fizikai és mentális felkészülés arányának 50-50%-nak kell lennie. Hogy miért? Mert ha van sportpszichológiai felkészítés, akkor kezelhetőek ezek a „fáradtság” tünetek, SŐT meg sem jelennek! Egy mentálisan is jó állapotban lévő sportoló, nem él meg ilyen hosszú és mély hullámvölgyeket, mert ha érzi a kibillenést, azonnal ott a sportpszichológiai eszköztár. Természetesen nem varázslatokról van szó, de ilyen fiatalon, a karrier közepén korai még ez a rossz széria és a pszichológiai felkészülés abban is segíthet, hogy a sportoló szép karrierívet fusson be és csak akkor kelljen abbahagynia, ha már tényleg „öreg” fizikálisan a sporthoz.

Ha valaki alapvetően erős is mentálisan, nem biztos, hogy minden problémára tudja a megoldást, hiszen a sportoló a sportágának a szakembere és nem a pszichológiai technikáknak, mint ahogy egy sportpszichológus sem fog Grand Slamot nyerni. Na de senkit nem lehet erőszakkal sportpszichológushoz vinni…

Mindenesetre hajrá Nadal! És kíváncsian várjuk a következő nyilatkozatát, amely remélhetőleg a sikeres mentális felkészüléséről fog szólni…

Sági Andrea sportpszichológus